+420 491 512 251

Pěkovská zvonička

Tý pěkovské zvony nepěkně vyzváňajů – tuto melodii si poslední dobou notoval nejeden pěkovský občan při poledním poslechu pěkovské zvoničky.
Jedno pravé poledne, za přítomnosti místního občana Zdeňka Kadidla a specialisty na výškové práce z montážní plošiny Jardy Matěny, jsme se jali odhalit brumlavý podhlas zvonění. Ohlušující hlas zvonu s jemně vrzajícím zvukem kývající se věžičky v pravidelném rytmu vyzvánění nám ztěžoval odhalit pravou příčinu nepříjemného chraplání. 

Až po ukončení poledního vyzvánění a rozfázování kmitu zvonu a srdce zvonu jsme mohli s určitostí sdělit „a máme to". Ani ložiska nosného hřídele zvonu, ani rozvolněná dřevěná konstrukce věžičky, ale narezlý čep srdce způsoboval nepříjemný zvuk. Dočasnou opravu – promazání čepu, odstranilo nepříjemný zvuk. Na místě jsme stanovili další postup pro podzimní údržbu a to promazání „štauferek" na ložiskách nosného hřídele a vyleštění čepu srdce s promazáním teflonovým mazivem. A co z toho vyplývá, aby se po Pěkově mohlo notovat - Tý pěkovské zvony pěkně vyzváňajů – takováto údržba by měla být prováděna pravidelně, alespoň v dvou letém intervalu. Bim-bam, bim-bam...

Zpět